Z początkiem września minął ustawowy termin na dokonanie zmian nazw ulic, które kojarzą się z komunizmem i innymi ustrojami totalitarnymi. Nie wszystkie gminy wywiązały się z tego obowiązku.
Samorządy miały rok na zmianę nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej, które dziś budzą historyczne kontrowersje. Termin minął 2 września. – Wojewoda trzykrotnie na piśmie informował wszystkie gminy i powiaty o wejściu w życie ustawy dekomunizacyjnej oraz o procedurach i terminach z nią związanych – zapewnia Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.
Teraz w urzędach wojewódzkich i Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) trwa analiza, kto i w jaki sposób wypełnił swój ustawowy obowiązek. – Jak wynika z pisma Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z 30 sierpnia br. w najbliższych dniach IPN dostarczy wojewodzie lubelskiemu zestawienie szczegółowych danych obejmujących każdy powiat i gminę województwa na dzień wejścia w życie ustawy – mówi rzecznik wojewody lubelskiego Radosław Brzózka.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.