Opinia Ordo Iuris to nie wytyczne

prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo
O rozpowszechnianiu wśród prokuratorów opinii Ordo Iuris na temat karania za nielegalną aborcję jako pierwsza napisała w zeszłym tygodniu na swoim blogu dziennikarka „Polityki” Ewa Siedlecka.ShutterStock
13 listopada 2017

Ścisłe kierownictwo prokuratury odcina się od pisma zawierającego wskazówki dla śledczych o tym, jak ścigać osoby, które pomagają kobietom dokonać aborcji. Autorem instrukcji jest ultrakonserwatywna organizacja Ordo Iuris.

– Opinia tej instytucji nie stanowi wytycznych ani zaleceń do stosowania w postępowaniach przygotowawczych. Przesłano ją prokuraturom jedynie po to, aby zapoznały się z nią jako z jednym ze stanowisk reprezentowanych w ważkiej sprawie społecznej – wyjaśnia rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. – Wiążące dla podległych prokuratorów pisma w postaci wytycznych, poleceń i zarządzeń mogą pochodzić jedynie od prokuratora generalnego i jego zastępców – podkreśla.

Pozostało 77% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.