Autopromocja

Zmiany w kwotach wolnych: Ile komornik potrąci z zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego

pieniądze
Od 2019 roku kwoty wolne od potrąceń będą podlegały corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent.ShutterStock
21 lipca 2018

Kwoty wolne od potrąceń w przypadku zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy świadczenia rehabilitacyjnego nie stanowią już odpowiedniego procentu najniższej emerytury, ale są określane kwotowo.

Egzekucja komornicza może być prowadzona z kilku źródeł, w tym ze świadczeń emerytalno-rentowych, z wynagrodzenia, ale także z różnego rodzaju świadczeń przyznanych pracownikowi. Z potrąceniu podlegają między innymi sumy egzekwowane na zaspokojenie należności alimentacyjnych oraz (na mocy tytułów wykonawczych) na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, a także nienależnie pobrane świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oraz nienależnie pobrane zasiłki rodzinne lub pielęgnacyjne, świadczenia rodzinne, emerytury oraz renty.

Dokonując potrąceń trzeba jednak pamiętać o . Ze świadczeń chorobowych - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego - można potrącić nie więcej niż:

  • 60 proc. kwoty zasiłku - na zaspokojenie należności alimentacyjnych,
  • 25 proc. kwoty zasiłku - na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Natomiast w razie zbiegu potrąceń, w pierwszej kolejności dokonuje się potrąceń na rzecz alimentów, a sama egzekucja nie może przekraczać 60 proc. kwoty zasiłku brutto. Jeśli potrącenia obejmują tylko inne należności, kwota potrącenia nie może przekroczyć 25 proc. świadczenia.

Przy egzekucji komorniczej nie można też zapomnieć o kwocie wolnej od potrąceń, która w przypadku świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego uległa zmianie od 1 lipca 2018 roku. Do końca czerwca 2018 r. stanowiła bowiem odpowiedni procent najniższej emerytury (odpowiednio 75 proc., 60 proc., 50 proc. albo 20 proc.). Obecnie jest ona określana kwotowo i wynosi do 28 lutego 2019 roku:

  • - w przypadku sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi oraz w przypadku należności alimentacyjnych potrącanych na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego;
  • - w przypadku sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;
  • - w przypadku należności z tytułu pobytu w domach opieki społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych;
  • - w przypadku należności o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2 i 6-9 ustawy o emeryturach i rentach z FUS chodzi m.in. o świadczenia wypłacone zaliczkowo lub nienależnie pobrane.

Ponadto od 2019 roku kwoty wolne od potrąceń będą podlegały corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: gazetaprawna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.