Pracownicy nie będą zwalniani wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego

10 września 2012

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt, który zakłada uchylenie w różnych aktach, przepisów pozwalających na zwolnienie z pracy wraz z osiągnięciem określonego wieku.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, skierowany obecnie do uzgodnień zewnętrznych.

Zobacz: Prezydent podpisał emerytur służb mundurowych

Podstawowe zmiany wprowadzane nową ustawą mają polegać na wyeliminowaniu z systemu prawnego tych rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny. Jako zasadę przyjęto, iż przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy wraz z osiągnięciem określonego wieku - najczęściej 60 i 65 lat - powinny być uchylone.

Zobacz: TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty

W opinii resortu pracy przepisy pozwalające na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, który osiągnął wiek emerytalny, uniemożliwiają tej osobie kontynuowanie kariery zawodowej. Taki stan rzeczy w sytuacji, gdy wzrasta długość oraz standard życia, a także gdy następuje ciągły rozwój technologiczny, poprawiający warunki pracy - jest niejednokrotnie postrzegany przez zainteresowanych kontynuowaniem kariery zawodowej jako dyskryminacja ze względu na wiek.

PS/źródło:MPiPS

Zobacz także:

Lewiatan: Samo podwyższenie wieku emerytalnego to nie wszystko

Prezydent podpisał ustawę

Źródło: Prawnik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png