Część leków, które można dziś kupić w aptekach bez recepty, trafi do kosza. Te, które mają w składzie pseudoefedrynę, będą dostępne tylko w małych opakowaniach. Przyczyną jest zmiana przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.
Sprzedaż leków, które w swoim składzie mają pseudoefedrynę, a nie są wydawane na receptę, zostanie ograniczona. Przy jednorazowej transakcji pacjent nie kupi takiego medykamentu, jeżeli w jednym opakowaniu będzie ponad 720 miligramów (mg) pseudoefedryny. Takie ograniczenie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nad którym prace ma rozpocząć Sejm.
Zmiana, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia, ma na celu ograniczenie możliwości zakupu leków, w których składzie jest pseudoefedryna, do innych celów niż leczniczy. Resort chce, by przy jednej transakcji nie można było kupić tyle leku, by zawarta w nim pseudoefedryna posłużyła za narkotyk, gdyż jej działanie jest podobne do amfetaminy. To oznacza, że pacjenci z grypą lub przeziębieniem nie kupią dużych ilości takich leków na katar, jak sudafed czy acatar lub cirrus. Ministerstwo wskazuje jednak, że opakowania, które będą zawierać do 720 miligramów pseudoefedryny, w zupełności wystarczy do trzydniowej kuracji.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.