Nie mylmy siły państwa z bezprawiem. Sukces programu jądrowego wymaga szacunku dla instytucji [OPINIA]Dziedzictwo monokultury węglowej oznacza, że z budową atomu nie można zwlekać. Ale jako debiutant w energetyce jądrowej Polska nie może sobie pozwolić na luksus omijania procedur i zasad bezpieczeństwa. Zanim zaczniemy myśleć o deregulacji, nauczmy się szanować instytucje. Marceli Sommer•20 maja 2025
Powrót reaktora do pracy "nie wcześniej niż za miesiąc". Koszty postoju Marii rosnąPrzedłużająca się przerwa w eksploatacji jedynego polskiego reaktora jądrowego oznacza straty dla producenta radioizotopów i niepewność dla pacjentów. Ale – jak dowiadujemy się – na restart Marii trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej miesiąc. W tle jest długa historia zaniedbań dotycząca procedur decydujących o "być albo nie być" obiektu. Marceli Sommer•19 maja 2025
MARIA z dodatkową przerwą w eksploatacji. Reaktor wciąż czeka na zezwolenie prezesa PAAWobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego MARIA, od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji; potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia prezesa Państwowej Agencji Atomistyki - podało w czwartek Ministerstwo Przemysłu.Urszula Wróblewska•08 maja 2025
Dyrektor NCBJ żegna się z funkcją. Reaktor MARIA czeka na nowe porządki [KOMENTARZ]Stało się to, co stać się musiało. Na skutek opisywanych przez nas kłopotów reaktora MARIA, który od wtorku nie ma zezwolenia na eksploatację kończy się misja prof. Krzysztofa Kurka jako dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Decyzję o jego dymisji podjęła szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka.Marceli Sommer•03 kwietnia 2025
Co dalej z jedynym polskim reaktorem badawczym? Dyrektor NCBJ: MARIA ma się dobrzeOcena, że zaniedbujemy MARIĘ, jest niesprawiedliwa. To bardzo ważny obiekt i ma się dobrze mimo trudnych warunków, w których musimy działać. Ale nie zgadzam się na traktowanie mojego instytutu jako przystawki do reaktora - mówi DGP prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.Marceli Sommer•03 kwietnia 2025
„Maria” idzie w odstawkę. Polski reaktor badawczy nie ma zezwolenia na pracęJedyny działający w Polsce reaktor badawczy – kluczowy obiekt m.in. z punktu widzenia łańcucha dostaw radiofarmakologii – z początkiem kwietnia będzie zmuszony do wstrzymania eksploatacji. Operator deklaruje, że stara się o zabezpieczenie licencji do 8 maja, a do tego czasu planowana jest "przerwa techniczna".Marceli Sommer•27 marca 2025