Obywatel chce radaru, GITD odmawiaW latach 2011–2014 wpłynęło 887 wniosków społecznych o instalację fotoradarów, jednak ponad 94 proc. z nich inspekcja wyrzuciła do kosza. Masowo odrzuca także podania od straży miejskiej.Tomasz Żółciak•17 czerwca 2014
Suchodolska: Dyndało, już dość tegoKoniec siedzenia w krzakach. Koniec zastawiania pułapek typu ograniczenie prędkości do 30 km/h na końcu prostej, a jeszcze biegnącej z górki drogi. Mira Suchodolska•01 kwietnia 2014
Zabiorą gminom fotoradary, maszynki drukujące pieniądzeRząd najpierw przejmie fotoradary od samorządów. Potem przekaże je inspekcji drogowej. Ale do użytku nadaje się 10–20 proc. z nich. To oznacza, że urządzeń na drogach będzie mniej. Samorządy protestują: znów pozbawia się nas dochodów. Zastrzeżenia do projektu ma też resort sprawiedliwościTomasz Żółciak•01 kwietnia 2014
Fotoradary: Straż miejska dokłada pracy policjantom. Mogą karać, nie oskarżaćStrażnicy mogą żądać od posiadacza auta wskazania, komu użyczył pojazd, lecz w razie odmowy nie mają prawa występować do sądu o ukaranie. To może robić tylko policjaPiotr Szymaniak•21 marca 2014
Bieńkowska szykuje rewolucję w GITD: Zabierze Inspekcji fotoradary lub ją zlikwidujeMinisterstwo Infrastruktury i Rozwoju rozważa rewolucyjne zmiany w GITD. Z jego likwidacją włącznieTomasz Żółciak•12 marca 2014
2,5 km/h za szybko? Należy się 53 zł mandatu. Kierowcy będą karani za minimalne przekroczenie prędkości?Najpierw pozwolili przyspieszyć, teraz każą hamować. W 2011 r. zniesiono sankcje za przekroczenie prędkości do 10 km/h, teraz chcą karać za jazdę o 2,5 km szybszą niż limit. Posłowie PO chcą ostrzej karać kierowców. Proponują, aby bezwzględnie nakładać mandaty na wszystkich, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o zaledwie 5 proc. Do tego żądają uzależnienia wysokości kary finansowej od średniej pensji krajowej. Jeszcze w tym tygodniu projekt nowych przepisów ma wpłynąć do laski marszałkowskiej.Tomasz Żółciak•04 lutego 2014
Wyższa średnia krajowa, wyższe mandaty: PO przedstawia nowy system karania kierowcówProjekt zaprezentowany przez posłów Platformy Obywatelskiej zakłada wzrost cen mandatów za wykroczenia drogowe. Wysokość grzywny liczona ma być na podstawie średniej krajowej pensji. Na ewentualnej nowelizacji straciłby także samorządy. Proponowane bowiem przepisy odbierają im prawo do używania fotoradarów.30 stycznia 2014
Nadchodzi rewolucja w prawie drogowym: Straż miejska bez fotoradarówMinisterstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych zgadzają się na podniesienie sankcji za przekroczenie prędkości na drodze. Projekt lada dzień powinien trafić do laski marszałkowskiejPiotr Szymaniak•23 stycznia 2014
NIK: Fotoradary w dobrych miejscach, ale zbyt łagodneSieć fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego ustawiono zgodnie z prawem, na niebezpiecznych odcinkach dróg – wynika z najnowszego raportu Najwyższej izby Kontroli. Co ciekawe, Izba zarzuca GITD zbytnią pobłażliwość.Robert Zieliński•16 stycznia 2014
Interpretacyjna wojna o zdjęcia z fotoradarówZdecydowana większość instytucji obsługujących fotoradary, powołując się na przepisy, nie wysyła fotografii z mandatami. Są jednak straże miejskie, które postępują inaczej.Piotr Szymaniak•31 grudnia 2013
NIK karci straż miejską: zbyt mało mandatów dla kierowcówZbyt rzadkie używanie fotoradaru i za mało mandatów, wystawianych kierowcom, którzy łamią przepisy to powód reprymendy jaką radomska Straż Miejska otrzymała od Najwyższej Izby Kontroli. 10 grudnia 2013
Kierowcy nie przyjmują mandatów. Radary znowu do kontroliGłówny Urząd Miar nie zbadał dwóch parametrów urządzenia. Efekt: kierowcy odmawiają przyjęcia mandatówTomasz Żółciak•10 grudnia 2013
Straż miejska może używać fotoradarów stacjonarnychTak uznał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną wniesioną przez prokuratora generalnego do wyroku w sprawie ukarania przez szczecińską straż miejską za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar stacjonarny.Piotr Szymaniak•04 grudnia 2013
Sąd Najwyższy oddalił kasację: Straż miejska może używać stacjonarnych fotoradarówStraż Miejska może stosować fotoradary stacjonarne - orzekł Sąd Najwyższy. Oddalił tym samym kasację Prokuratora Generalnego, który miał co do tego wątpliwości.03 grudnia 2013
PO zabierze gminom fotoradary i przekaże je Inspekcji Transportu Drogowego? Platforma Obywatelska chce uporządkować fotoradary. Chodzi o zabranie ich gminom i przekazanie pod zarząd Inspekcji Transportu Drogowego. 28 listopada 2013
Fotoradar bez punktów, kara zamiast mandatuKierowców czeka prawdziwa rewolucja. Za zdjęcie ze stacjonarnego fotoradaru nie dostaną punktów karnych, a zamiast mandatu zapłacą karę pieniężną - pisze "Rzeczpospolita".27 listopada 2013
Fotoradary: GITD nie wysyła zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość. TK sprawdzi, czy Inspekcja ma prawo zasłaniać się paragrafamiTrybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy przepisy zabraniające Inspekcji Transportu Drogowego wysyłania zdjęć zrobionych przez fotoradary są zgodne z ustawą zasadniczą.Piotr Szymaniak•27 listopada 2013
Bałagan po ministrze Nowaku: Jakie problemy pozostały dla jego następcy?Tymczasowy szef resortu Zbigniew Rynasiewicz potrzebuje czasu i wideł do uprzątnięcia bałaganuTomasz Żółciak•20 listopada 2013
Czy straż miejska może używać fotoradarów? Przepisy są niejasneZdanie ministra transportu waży tyle, co moje albo pańskie. Nie ma on żadnych uprawnień do interpretacji i dokonywania wykładni - mówi na temat kontrowersyjnych przepisów dr hab. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego, prawnik specjalizujący się w ruchu drogowym.Piotr Szymaniak•19 listopada 2013
Wojna z kierowcami zawieszona. Wpyływy z fotoradarów będą znacznie mniejszeRząd i GITD schodzą na ziemię. Jak wynika z informacji DGP, w 2014 r. wpływy z fotoradarów są szacowane na 120 mln zł. Dla porównania w 2012 r. zakładana kwota wynosiła 1,2 mld zł, a w bieżącym 1,5 mld zł.Tomasz Żółciak•05 listopada 2013