Waloryzacja emerytur 2015: najwięcej zyskają najbiedniejsi

Emeryt
Resort finansów spodziewa się, że inflacja będzie poniżej 0,5 procShutterStock
31 lipca 2014

Waloryzacja procentowa będzie utrzymana. Nie będzie mogła być niższa niż ustalona kwota. Najpewniej 35 zł. Rząd zastanawiał się, czy w przyszłym roku utrzymać obecny mechanizm waloryzacji rent i emerytur (zwiększają się o określony procent, wyliczany na podstawie inflacji i tempa wzrostu wynagrodzeń w gospodarce), czy zastąpić go waloryzacją kwotową.

1871397-wskaznik-waloryzacji-emerytur.jpg
Wskaźnik waloryzacji emerytur

W pierwszym przypadku ze względu na bardzo niską inflację najsłabiej uposażeni otrzymaliby symboliczne podwyżki, rzędu kilku złotych. W drugim przypadku wszyscy emeryci dostaliby tyle samo, co uderzyłoby w tych, którzy mają wysokie świadczenia. Z naszych informacji wynika, że ostatecznie rząd proponuje kompromisowe rozwiązanie – może je ogłosić oficjalnie pod koniec sierpnia, jeśli wcześniej przystanie na nie premier Tusk. Przyszłoroczna waloryzacja będzie procentowa, ale jednocześnie nie niższa niż określona kwota. Jaka? Najprawdopodobniej 35 zł, choć na wszelki wypadek, w obawie o stan przyszłorocznego budżetu, rząd bierze pod uwagę także scenariusze z mniejszą podwyżką dla najsłabiej uposażonych – 10 zł. W praktyce takie rozwiązanie oznaczałoby, że ci, w przypadku których waloryzacja procentowa jest korzystniejsza, dostaliby tyle, ile z niej wynika. Ci, którym na jej skutek wypłacono by mniej, otrzymaliby gwarantowaną kwotę. Oznacza to jednak wyższe wydatki z budżetu państwa – zarówno w porównaniu z waloryzacją procentową, jak i kwotową.

Pozostało 99% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png