Bezrobotni nie chcą rejestrować się elektronicznie

4 lipca 2013

Kontakt online z urzędami pracy na razie się nie sprawdza. Barierą są zbyt duże koszty i przyzwyczajenia osób bezrobotnych.

Internetowa rejestracja działa od 27 maja 2013 r. na podstawie nowelizacji rozporządzenia z 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. poz. 1299). Klienci pośredniaków mogą korzystać z dwóch jej form. Pierwsza, przy użyciu podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego platformy ePUAP, pozwala zapisać się w ewidencji bez konieczności przychodzenia do urzędu. Druga to tryb prerejestracji – bezrobotny najpierw podaje niezbędne dane za pośrednictwem strony internetowej, a system wyznacza mu termin wizyty w urzędzie.

Oczekiwany skutek, czyli zmniejszenie się kolejek w pośredniaku, ciągle jeszcze nie nastąpił. Z przeprowadzonej przez DGP sondy wynika, że klienci PUP nie są zainteresowani nowymi sposobami kontaktu. Dla przykładu w ubiegłym miesiącu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu skorzystały z nich tylko 22 osoby na 725 nowych bezrobotnych. W Żyrardowie była to tylko jedna na 333 osoby rejestrujące się, a w Grudziądzu z nowych możliwości nie skorzystał nikt, choć rejestr urzędu zasiliły w tym czasie aż 753 osoby. Dzieje się tak, mimo że instytucje te informują o nowych rozwiązaniach m.in. na swoich stronach internetowych.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png