Ciekawy artykuł prof. Bogumiła Szmulika „Ustawa o Krajowej Szkole Administracji Publicznej do nowelizacji” (DGP nr 74/2014), który dotyczył potrzeby modyfikacji przepisów regulujących funkcjonowanie KSAP, zainspirował mnie do zabrania głosu w tej ważkiej sprawie.
Podzielam troskę Pana Profesora o to, by właściwie rozłożyć materię dotyczącą szkoły pomiędzy ustawę oraz akty wykonawcze, by przepisy ustawowe były precyzyjne i by kompleksowo normowały kwestie zasadnicze. Istotną kwestią jest to, czy ewentualna nowelizacja ma zasadniczo sprowadzić się do przeniesienia do ustawy szeregu regulacji zawartych obecnie w aktach podustawowych, czy też ma być próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o rolę KSAP w systemie służby cywilnej. Gdyby przyjąć węższą perspektywę, ewentualna ingerencja prawodawcza zmierzałaby do przekonstruowania przepisów ustawowych, ale sama w sobie nie obfitowałaby w nowości normatywne. Spojrzenie szersze wymagałoby natomiast zastanowienia się nad tym, czy aktualna pozycja KSAP jest optymalna.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.