Trzeba wzmocnić rolę KSAP

Marcin Gubała
Marcin Gubała legislator, naczelnik wydziału prawa konstytucyjnego w departamencie prawa karnego Ministerstwa SprawiedliwościMedia / mat prasowe
6 maja 2014

Ciekawy artykuł prof. Bogumiła Szmulika „Ustawa o Krajowej Szkole Administracji Publicznej do nowelizacji” (DGP nr 74/2014), który dotyczył potrzeby modyfikacji przepisów regulujących funkcjonowanie KSAP, zainspirował mnie do zabrania głosu w tej ważkiej sprawie.

Podzielam troskę Pana Profesora o to, by właściwie rozłożyć materię dotyczącą szkoły pomiędzy ustawę oraz akty wykonawcze, by przepisy ustawowe były precyzyjne i by kompleksowo normowały kwestie zasadnicze. Istotną kwestią jest to, czy ewentualna nowelizacja ma zasadniczo sprowadzić się do przeniesienia do ustawy szeregu regulacji zawartych obecnie w aktach podustawowych, czy też ma być próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o rolę KSAP w systemie służby cywilnej. Gdyby przyjąć węższą perspektywę, ewentualna ingerencja prawodawcza zmierzałaby do przekonstruowania przepisów ustawowych, ale sama w sobie nie obfitowałaby w nowości normatywne. Spojrzenie szersze wymagałoby natomiast zastanowienia się nad tym, czy aktualna pozycja KSAP jest optymalna.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png