O zasiłek dla bezrobotnych po pracy w UE trzeba wystąpić do obcego urzędu

Zwolnienie z pracy, bezrobocie
Sąd uchylił obydwie decyzje, stwierdzając, że organy administracyjne nie wzięły pod uwagę wszystkich okoliczności.ShutterStock
26 stycznia 2015

Osoba, która ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych w naszym kraju po okresie pracy za granicą, może mieć problem z jego uzyskaniem, jeśli centrum jej interesów życiowych mieściło się w innym państwie Unii. Przy jego ustalaniu bierze się pod uwagę m.in. czas trwania i ciągłość pobytu oraz sytuację rodzinną i mieszkaniową. Można uznać, że mieści się ono w Polsce dopiero wtedy, gdy bezrobotny np. wykaże, że tu pozostały jego rodzina i dom, na których utrzymanie łoży.

Skrót artykułu

Tak wynika z dwóch wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanych w sprawie męża i żony, którzy 7 lat pracowali w Irlandii. Po powrocie do Polski wystąpili o zasiłek z urzędu pracy. Marszałek województwa (wojewódzki urząd pracy) odmówił, bo ostatnio nie byli ubezpieczeni w Polsce oraz nie można uznać ich za osoby, które podczas pracy za granicą posiadały miejsce zamieszkania (ośrodek interesów życiowych) w Polsce. Bezrobotni odwołali się do ministra pracy. Ten utrzymał w mocy decyzję WUP, złożyli więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Pozostało 72% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.