Przy okazji wypłaty świadczenia 300+ i nowych wniosków o 500+ wójt zamierza oddelegować do tej pracy dwóch pracowników, bo nikt nie zgłosił się dobrowolnie. Czy kierownik jednostki samorządu terytorialnego może oddelegować urzędnika do innego wydziału na pewien czas?
Kwestię tę reguluje ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1260). Wskazuje ona, że jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, lecz zgodnej z jego kwalifikacjami na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Z jednej strony nie można zatem bez powodu zmieniać miejsca pracy urzędnika, ale z drugiej ustawa uzależnia taką możliwość jedynie od „potrzeb jednostki”, które mogą być definiowane dość różnorodnie i niejednoznacznie.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.