Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Marek Kłoczko, Prezes KIG, Konsul Honorowy Republiki Salwadoru w Polsce.

Polska gospodarka, aby się rozwijać, polskie firmy, aby się rozwijać, potrzebują mieć partnerów także za granicą. Nasz rynek jest zbyt mały, żeby zapełnił stabilny rozwój. Przez ostatnie dziesięciolecia polskie firmy koncentrowały się głównie na rynkach Unii Europejskiej. To było zrozumiałe. Natomiast dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i szans rozwojowych potrzebna jest dywersyfikacja. W związku z tym w Krajowej Izbie Gospodarczej bardzo duży akcent kładziemy na pomoc polskim firmom we wchodzeniu na rynki azjatyckie, afrykańskie, czy też na rynki amerykańskie. Mówiąc o Salwadorze, mam również na myśli w ogóle Amerykę Łacińską – mówi Marek Kłoczko.

Rząd Salwadoru przyjął bardzo korzystne przepisy ustawy dotyczące wielu ulg podatkowych dla inwestorów. Ze względu na walory klimatyczne Salvador jest producentem wielu produktów spożywczych. Najsłynniejszym produktem jest kawa i dobre rumy salwadorskie. Produkują także wiele owoców do przetwórstwa spożywczego, do produkcji soków. Salwador ze względu na bardzo niskie koszty siły roboczej jest dobrym miejscem dla przemysłu tekstylnego. Umowy handlowe ze Stanami Zjednoczonymi czy z innymi krajami regionu pozwalają na eksport tych produktów – dodaje Kłoczko.