Autopromocja

Zakres zwolnienia z podatku spadkowego bez zmian

1 grudnia 2010

Zwolnienie z podatku spadków nabytych przed 2007 r. niesłusznie premiowałoby spadkobierców, którzy zwlekali z przeprowadzeniem postępowania spadkowego.

Nabycie spadku skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Od 1 stycznia 2007 r. z podatku od spadków zwolnione są osoby najbliższe. Zwolnienie to ma jednak zastosowanie tylko do przypadków, w których nabycie nastąpiło od 1 stycznia 2007 r. Nie jest zatem istotna data sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, co wciąż wzbudza kontrowersje. Problem został ostatnio poruszony w interpelacji poselskiej (nr 19020).

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację podkreśliło, że przepisy dotyczące stosowania zwolnienia nie wymagają nowelizacji. Nabycie rzeczy i praw majątkowych w drodze dziedziczenia trzeba oceniać tak, jak materia ta jest uregulowana w prawie cywilnym. Objęcie zwolnieniem spadków nabytych przed 1 stycznia 2007 r. różnicowałoby sytuację prawnopodatkową podatników ze względu na moment przeprowadzenia postępowania spadkowego, premiując w sposób nieuzasadniony te osoby, które unikały ciężarów podatkowych, zaś ewidentnie dyskryminowałoby tych podatników, którzy stosując się do obowiązujących przepisów, niekiedy napotykając trudności, zapłacili podatek.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.