Brak opodatkowania VAT posiłków wydawanych kontrahentom w celach ściśle związanych z działalnością potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.
Do naszej redakcji napływają pytania czytelników, kiedy od poczęstunku w firmie przedsiębiorca powinien naliczać VAT. Problem pojawił się po ostatniej interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-170/08/12-S/MR), z której wynikało, że prezenty dla klientów i kontrahentów nie podlegają VAT. Tyle tylko, że interpretacja dotyczyła regulacji sprzed zmiany ustawy o VAT. Teraz może być nieco inaczej.
W przypadku zwyczajowego poczęstunku w trakcie spotkania w siedzibie przedsiębiorstwa, kiedy przed przystąpieniem do rozmów biznesowych proponujemy kontrahentowi kawę, herbatę lub chłodny napój, ewentualnie częstujemy np. ciastkiem, wydaje się, że jest to zwykły przejaw dobrego wychowania, który trudno rozpatrywać w kategoriach odrębnej czynności z perspektywy VAT (zwłaszcza gdy spotkanie odbywa się np. w ramach usługi świadczonej dla tego kontrahenta).
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.