Użycie AI a możliwość korzystania z ulg podatkowych

medycyna, ai, sztuczna inteligencja, szpital
Dopóki sztuczna inteligencja jedynie wspiera człowieka w działalności twórczej o indywidualnym charakterze, dopóty możemy mówić o tworzeniu utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych, co przekłada się na prawo do ulg podatkowych.ShutterStock
23 czerwca 2025

Czy stosowanie sztucznej inteligencji ograniczy możliwość korzystania z preferencji podatkowych opartych na transferze praw własności intelektualnej, takich jak 50-proc. koszty uzyskania przychodów czy ulga IP Box? Jedna z pierwszych interpretacji dyrektora KIS w tej kwestii może budzić duży niepokój.

Sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym elementem wykonywania pracy w niemal każdej branży. Szczególnie dynamicznie nowe rozwiązania są wdrażane w branżach kreatywnych czy w IT. Jednak regulacje prawne w zakresie konsekwencji korzystania z AI dopiero się kształtują. Panuje ogromna niepewność co do wielu kluczowych dla obrotu kwestii, takich jak uznanie wyników generowanych przez narzędzia AI za utwory na gruncie prawa autorskiego.

Pozostało 94% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381223mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.