Polska chemia nie chce LNG

Gazoport-kosztowny zawór bezpieczeństwa
Gazoport-kosztowny zawór bezpieczeństwaDGP
8 grudnia 2010

Skroplony gaz ziemny LNG, który będzie importowany z Kataru do Polski via terminal w Świnoujściu, sprawi, że koszty produkcji w zakładach chemicznych wzrosną – ostrzegają eksperci.

Według nich w efekcie polski przemysł chemiczny przestanie być konkurencyjny w stosunku do innych krajów UE, o co już dziś zresztą trudno.

Przedstawiciele branży mówią wprost: Nie chcemy kupować LNG. Powód? Gaz sprowadzany przez PGNiG na podstawie 20-letniego kontraktu z Qatargasem będzie o co najmniej 30 proc. droższy od tego dostarczanego dziś przez Gazprom. Tymczasem już dziś polskie firmy za surowiec dostarczany przez Rosjan płacą więcej niż np. zakłady w Niemczech. Po uruchomieniu w połowie 2014 roku świnoujskiego gazoportu te relacje mogą się jeszcze pogorszyć.

Pozostało 80% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.