Samorządy już wydają więcej, nakłady średnich i dużych firm są na lekkim minusie. Tylko w przedsięwzięciach finansowanych z budżetu wciąż zadyszka. Zgasić ją może jedynie odwaga rządu Beaty Szydło.
W ubiegłym roku wiele gorzkich słów padło ze strony PiS pod adresem przedsiębiorców i władz lokalnych. Firmy miały nie inwestować na złość nowej ekipie, a samorządowców podejrzewano o chomikowanie pieniędzy na rok wyborczy. W I kw. jednak sytuacja w regionach poprawiła się, inwestycje w firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników są jedynie na symbolicznym minusie, a w całej gospodarce spadły tylko o 0,4 proc. r./r. Na tym tle najsłabiej wygląda sytuacja w inwestycjach, na które łoży budżet państwa. Wydatki majątkowe finansowane z publicznej kasy między początkiem stycznia a końcem marca tąpnęły aż o 17,6 proc. r./r. Na koniec kwietnia sytuacja nieco się poprawiła, ale spadki wciąż są dwucyfrowe.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.