Niemiecki rząd chce zwiększyć swoje wsparcie dla odbudowy gospodarczej Ukrainy. Niemcy chcą współpracować z Kijowem w celu utworzenia instytucji odbudowy na wzór banku rozwoju Kreditanstalt fuer Wiederaufbau (KfW) - ogłosiło w środę w Berlinie ministerstwo rozwoju.

Wsparcie finansowe dla Ukrainy i gwarancje dla niemieckich firm

W środę rząd federalny zatwierdził 15-punktowy pakiet środków skupiający się na dotacjach finansowych i obniżkach oprocentowania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw w Ukrainie oraz gwarancjach inwestycyjnych dla niemieckich firm.

Resort współpracuje z rządem Ukrainy nad instytucją odbudowy Ukrainy na wzór niemieckiego Kreditanstalt fuer Wiederaufbau. Był to bank założony po II wojnie światowej w celu sfinansowania odbudowy niemieckiej gospodarki.

"Ukraina potrzebuje czegoś więcej niż tylko broni, aby przetrwać tę wojnę. Zależy to również od dalszego funkcjonowania gospodarki i zdolności kraju do sfinansowania odbudowy" - wyjaśniła ministra rozwoju Svenja Schulze, cytowana przez agencję dpa.

Odbudowa ukraińskiej gospodarki na wzór niemieckiego powojennego modelu

Korzystne finansowanie dla małych i średnich ukraińskich firm jest jedną z najskuteczniejszych dźwigni odbudowy, powiedziała, odnosząc się do niemieckich doświadczeń z KfW - "pionierem cudu gospodarczego w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych".

Niemieckie plany pomocy w odbudowie ukraińskiej gospodarki

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział, że należy wykorzystać każdą okazję, aby pomóc ukraińskiej gospodarce w tych trudnych czasach i otworzyć przed nią perspektywy. Bank Światowy szacuje obecnie koszty odbudowy na około 486 miliardów dolarów amerykańskich (około 447 miliardów euro).

Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)

bml/ mms/