Być może powinniśmy zmniejszyć obszary kompetencji Unii Europejskiej, aby nią łatwiej zarządzać i by była bardziej demokratyczna. Powinniśmy dokonać pewnej rewizji obszarów, które przekazaliśmy na szczebel UE - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. "Europa w historycznym punkcie zwrotnym". Jak przypomniał, na przestrzeni dekad powiększały się kompetencje Komisji Europejskiej, co "wiele państw ocenia teraz bardzo krytycznie". "W ostatnim czasie to jeszcze przyspieszyło" - zauważył szef polskiego rządu.

"Powinniśmy dokonać pewnej rewizji tych obszarów, które przekazaliśmy na szczebel Unii Europejskiej. Powinniśmy przywrócić temu odpowiednie wyważenie. Potrzebujemy lepszego wyważenia pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, a instytucjami europejskimi. Być może powinniśmy zmniejszyć obszary, w których Unia Europejska ma kompetencje tak, żeby łatwiej byłoby nią zarządzać, żeby była bardziej demokratyczna, nawet jeżeli będzie w niej więcej państw członkowskich" - powiedział.

Morawiecki podkreślił, że państwa członkowskie powinny "odzyskać kontrolę nad traktatami" bo nie może być tak, że "kompetencje decyzyjne będą w Brukseli, gdzie będą powstawać koalicje władzy".

"Powinniśmy w ramach Unii Europejskiej koncentrować się na tych obszarach, które są dla nas wspólnym interesem w duchu Traktatów Rzymskich. Powinniśmy kierować się zasadą pomocniczości, subsydiarności" - ocenił premier.

Według niego, należy dziś rozmawiać o nowej wizji Europy tak, aby pokój i bezpieczeństwo mogły stać się fundamentami rozwoju na kolejne dekady. (PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Rafał Białkowski

amk/ rbk/ par/