Jest podpis prezydenta pod ważną ustawą. Spore zmiany czekają biegłych rewidentów i firmy audytorskie.
11 maja 2026 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 27 marca 2026 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz ustawy o rachunkowości. Zamienia ona tzw. „białą listę”, czyli wykaz usług, które firmy audytorskie mogą świadczyć dla badanych jednostek zainteresowania publicznego (JZP), na rzecz „czarnej listy” - wykazu usług zakazanych.
Dostosowanie do unijnych przepisów
Ustawa uchyla art. 136 ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, co spowoduje bezpośrednie stosowanie przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z 16 kwietnia 2014 r. dotyczącego ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
W rezultacie firma audytorska będzie mogła świadczyć na rzecz badanej JZP wszystkie usługi niewskazane w rozporządzeniu 537/2014 jako zakazane. Jednocześnie w każdym przypadku firma audytorska musi zachować wymogi niezależności wynikające z ustawy o biegłych rewidentach, Kodeksu etyki zawodowej oraz odpowiednich standardów wykonywania usług.
Ustawa (druk sejmowy nr 2292) wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Zmiana mająca na celu zrównanie polskiego prawa z unijnymi przepisami poprzez odejście od „białej listy” usług dozwolonych na rzecz „czarnej listy” usług zakazanych dla audytorów badających JZP była jednym z postulatów zgłoszonych przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów do Ministerstwa Finansów w ramach przeglądu przepisów o rewizji finansowej.
Projekt ustawy został zgłoszony przez rząd jako deregulacyjny w celu zniesienie nadmiernych obciążeń przy prowadzeniu działalności gospodarczej przez JZP.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu