Na poniedziałek zaplanowana jest prezentacja Narodowego Planu Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód" w siedzibie Sztabu Generalnego - zapowiedział w Białymstoku premier Donald Tusk. Dodał, że będą to rozwiązania, które poprawią jednocześnie mobilność polskiego wojska i straży granicznej.

Szef rządu spotkał się na Podlasiu z wyborcami; mówił m.in o planach dotyczących wzmocnienia zabezpieczeń na wschodniej i północnej granicy. "Dla nas priorytetem musi być bezpieczeństwo" - podkreślił szef rządu.

Tusk o Tarczy Wschód

"Jeśli mówimy o Tarczy Wschód, mówimy o wielomiliardowych inwestycjach na wschodniej i północnej granicy, mówimy o fortyfikacjach, zmianach terenowych, które bardzo utrudnią mobilność ewentualnego agresora" - tłumaczył.

Dodał, że będą to rozwiązania, które poprawią jednocześnie mobilność polskiego wojska i straży granicznej, poprawią bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej "na wypadek jakichś złych zdarzeń".

Tusk zapowiedział, że na poniedziałek w siedzibie Sztabu Generalnego zaplanowana jest prezentacja Narodowego Planu Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód".

Tusk o miliardach złotych z Unii Europejskiej

Premier podkreślił, że chciałby, żeby miliardy złotych, które wyda na fortyfikacje polski rząd i miliony euro, jakie mają być przeznaczone na ten cel ze środków europejskich, pracowały nie tylko na rzecz bezpieczeństwa, ale także na rzecz rozwoju szczególnie doświadczonego ze względu na kryzys na granicy regionu, jakim jest Podlasie.