Rządowi nie udało się w piątek osiągnąć porozumienia w sprawie polityki przyjmowania uchodźców. Media informują na podstawie źródeł w rządzie, iż oznacza to upadek gabinetu premiera Marka Ruttego.

Wprawdzie nie ma oficjalnej informacji o upadku koalicji, która rządzi krajem od 2017 r., jednak najważniejsze media Niderlandów potwierdzają, że do tego doszło.

Ugrupowania tworzące rząd – liberałowie (VVD), chadecja (CDA), konserwatywna chadecja (CU) oraz socjalliberalna D66 nie mogły osiągnąć porozumienia w sprawie umowy dotyczącej przyjmowania uchodźców.

Napięcia narastały od miesięcy, jednak kryzys nastąpił w czwartek. Premier Rutte domagał się na wieczornym spotkaniu koalicji surowszych zasad łączenia rodzin azylantów. Przeciwnego zdania były koalicyjne partie D66 i CU. Neutralną, choć bliższą premierowi pozycję przyjęła CDA.

Spotkanie zakończyło się bez osiągnięcia porozumienia i zapowiedziano kontynuację rozmów w piątek. One również nie przyniosły rezultatu. „Nie powiodła się ostatnia próba osiągnięcia porozumienia” – napisał dziennik „De Telegraaf”.

Oznacza to, że Holandię czekają przyspieszone wybory parlamentarne. Na godzinę 21:30 zapowiedziane jest telewizyjne wystąpienie premiera Marka Ruttego.

Z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że w 2022 roku do Niderlandów przybyło 403 tys. imigrantów, o 151 tys. więcej niż rok wcześniej.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/