Ponad 820 migrantów na pokładzie 16 łodzi przypłynęło od północy w środę na włoską wyspę Lampedusa - podała wieczorem agencja Ansa. To kolejny dzień masowego napływu migrantów, przybywających z Afryki, między innymi z portu Safakis w Tunezji.

Wielu łodziom pomogły załogi jednostek patrolowych włoskiej Straży Przybrzeżnej i Gwardii Finansowej.

Telewizja RAI w relacji z wyspy poinformowała, że w ostatnich godzinach przypłynęli tam obywatele Syrii, a także krajów północnej i południowej Afryki.

W przepełnionym ośrodku na wyspie przebywa ponad 900 migrantów. Kolejne grupy są sukcesywnie przewożone do innych punktów pobytu, w tym do Pozzallo na Sycylii.

Premier Włoch Giorgia Meloni, przedstawiając w środę w parlamencie informację rządu przez szczytem UE, którego tematem ma być też migracja, oświadczyła: "Proponowali, żeby kraje, odmawiające relokacji migrantów płaciły tym, które to robią. Ale ja nigdy nie zgodziłabym się na to, by płacili mi za przekształcenie Włoch w obozów uchodźców w Europie".

Szefowa rządu wskazała na potrzebę środków finansowych, by bronić granic zewnętrznych Unii, "nie po to, by zarządzać nielegalną imigracją, ale by z nią walczyć".

Od początku roku do Włoch przybyło ponad 55 tysięcy migrantów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/