Zgodnie z sondażem Washington Post-ABC News więcej Amerykanów opowiada się za Donaldem Trumpem niż Joe Bidenem jako następnym prezydentem USA. Wybory do Białego domu odbędą się w listopadzie 2024 roku.

Trump wygrywa w sondażu z Bidenem w stosunku 49 do 42 proc. Aprobata dla obecnego przywódcy USA zmniejszyła się wśród wielu grup, które znacznie bardziej niż Trumpa poparły go 2020 roku. Wśród Amerykanów poniżej 30 roku życia wynosi 26 proc., dorosłych nie-białych 42 proc., mieszkańców miast 41 proc., a osób bez przynależności religijnej 46 proc.

Wśród niezależnych, którzy głosowali na Bidena w 2020 roku, 57 proc. go aprobuje, a 30 proc. ma przeciwną opinię. Z niezależnych, którzy wcześniej głosowali na Trumpa, 96 proc. wyraża dezaprobatę wobec obecnego prezydenta.

Także większość Amerykanów, w stosunku 54 do 36 proc., ocenia, że Republikanin Trump lepiej radził sobie z gospodarką niż teraz Demokrata.

Uczestnicy sondażu woleliby także Trumpa jako bardziej zdolnego skutecznie pełnić urząd prezydenta niż jego konkurent ze względu na bystrość umysłu (54 proc.) i formę fizyczną (64 proc). W porównaniu z tym Biden zyskał pozytywną ocenę odpowiednio 32 proc. oraz 33 proc.

Na początku drugiej kadencji w roku 2025 Biden miałby 82 lata. Trump jest o cztery lata młodszy.

Obydwaj politycy nie są w pełni pozytywnie postrzegani w kwestiach uczciwości i wiarygodności. 33 proc. twierdzi, że Trump jest uczciwy i godny zaufania, podczas gdy 63 proc. ma odmienne zdanie. Dla porównania, według 41 proc. ankietowanych Biden jest uczciwy i godny zaufania, a 54 proc. uważa, że nie jest.

Republikanie i Demokraci pozostają głęboko podzieleni w sprawie głosowania w 2024 roku. 88 proc. wyborców GOP twierdzi, że zdecydowanie lub prawdopodobnie głosowałoby na Trumpa. 83 proc. Demokratów opowiedziałoby się za Bidenem.

Wśród niezależnych 42 proc. zdecydowanie lub prawdopodobnie głosowałoby na Trumpa, 34 proc. na Bidena, a prawie jedna czwarta jest niezdecydowana. Nie opowiedziałaby się za żadnym z nich lub nie głosowałaby w ogóle.

Sondaż Washington Post-ABC News przeprowadzono od 28 kwietnia do 3 maja, wśród 1006 dorosłych mieszkańców USA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/