Dania i Niemcy przekażą Ukrainie 80 czołgów Leopard 1 - poinformował w piątek przebywający z wizytą w Berlinie duński minister obrony minister Troels Lund Poulsen. Pojazdy mają być gotowe do użytku 1 czerwca.

"Darowiznę, której pierwsze dostawy zostaną teraz zrealizowane, można określić jako bardzo dużą" - podkreślił Poulsen, cytowany przez duńską telewizję TV 2.

Poulsen w Berlinie spotkał się ze swoim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem, a także duńskimi instruktorami, którzy szkolą w Niemczech ukraińskich żołnierzy, aby byli gotowi korzystać z Leopardów 1.

W Danii czołgi Leopard 1 zostały wycofane z użycia w 2005 roku, gdyż zastąpiły je bardziej zaawansowane modele Leopard 2. Od tego czasu były składowane w hangarach. "Czołgi Leopard 1 mają bardzo dobrą zdolność strzelania i poruszania się w terenie" - przypomniał Poulsen.

Oprócz samych czołgów darowizna obejmuje również części zamienne oraz amunicję.

W czwartek w Kopenhadze Poulsen przedstawił raport na temat stanu duńskich sił zbrojnych. W związku z rosnącymi wyzwaniami po inwazji Rosji na Ukrainę duńskie wojsko potrzebuje w najbliższych latach dodatkowych 38 mld koron (ok. 5,1 mld euro) z czego 27 mld koron, to "skumulowane zaległości", a 11 mld koron stanowią nowe inwestycje.

Daniel Zyśk(PAP)

zys/ mal/