Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich - poinformowały w środę m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.

Dokumenty zostały opracowane latem i jesienią 2021 roku przez Dyrekcję ds. Współpracy Transgranicznej Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zawierają odrębne plany dla Łotwy, Litwy i Estonii, ale ich cele są podobne - zmniejszenie obecności i wpływów NATO oraz wzmocnienie rosyjskich wpływów i rosyjskiej kultury.

Kreml planował - wynika z dokumentów - udaremnienie budowy baz wojskowych NATO, osłabienie demokratycznych rządów, rozszerzenie rosyjskich wpływów kulturowych i językowych oraz wzmocnienie prokremlowskich organizacji politycznych.

"Estonia oraz nasi sojusznicy i partnerzy są od dawna świadomi planów Rosji dotyczących stosowania taktyk hybrydowych" - powiedziała Yahoo News premier Estonii Kaja Kallas. "Znamy naszego sąsiada. Naszym zadaniem jest ciągłe dzielenie się wiedzą o działaniach Rosji, budowanie odporności i przeciwstawianie się bezpośrednim i pośrednim próbom wywierania wpływu przez Moskwę" - dodała.

Plan Rosji wobec krajów bałtyckich podzielony jest na trzy rozdziały: cele polityczne, wojskowe, wojskowo-techniczne i związane z bezpieczeństwem; cele handlowo-gospodarcze; cele humanitarne i związane ze społeczeństwem. Wszystkie rozdziały podzielono na trzy odrębne ramy czasowe: krótkoterminowe (do 2022 r.), średnioterminowe (do 2025 r.) i długoterminowe (do 2030 r.).

"Te dokumenty nie mają na celu zdobywania wpływów, są raczej (wyrazem) polityki powstrzymywania, aby zapobiec dalszemu zmniejszaniu się rosyjskich wpływów" - ocenił w rozmowie z Yahoo funkcjonariusz europejskiego wywiadu. "Niewielu na Kremlu wciąż wierzy, że kraje bałtyckie mogą zostać +przywrócone+ do sfery rosyjskiej. Bardziej realistycznym planem wydaje się rozwinięcie wewnętrznej opozycji, aby powstrzymać te państwa przed pełniejszym zwróceniem się ku Zachodowi" - dodało źródło Yahoo.

"Plany Rosji przypominają mi, dlaczego przystąpienie krajów bałtyckich do NATO było tak dobrym pomysłem" - zauważył Dan Fried, były asystent sekretarza stanu USA do spraw europejskich i eurazjatyckich. "Bez członkostwa w NATO Rosja już dokonałaby inwazji" - dodał.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ mms/