Sudańskie siły zbrojne i Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) zgodziły się na 72-godzinne zawieszenie broni - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken. Rozejm ma wejść w życie o północy.

"Po intensywnych negocjacjach w ciągu ostatnich 48 godzin, Sudańskie Siły Zbrojne i Siły Szybkiego Wsparcia zgodziły się wprowadzić ogólnokrajowe zawieszenie broni, rozpoczynając od północy 24 kwietnia, na 72 godziny" - poinformował w oświadczeniu Blinken, wzywając obie strony do pełnego egzekwowania porozumienia.

Sekretarz stanu USA zapowiedział też, że wspólnie z "międzynarodowymi i regionalnymi partnerami" oraz sudańskimi podmiotami cywilnymi pomoże w stworzeniu "komitetu do nadzoru negocjacji, uzgodnienia i wdrożenia stałego zakończenia walk" w Sudanie, w celu przywrócenia cywilnych rządów w Sudanie.

Jak podał Reuters, zbuntowane paramilitarne siły RSF potwierdziły w oświadczeniu, że zgodziły się na 72-godzinny rozejm, by "umożliwić wysiłki humanitarne".

Walki w Sudanie między RSF przewodzonym przez gen. Mohameda Dagalo i siłami rządowymi faktycznego przywódcy Sudanu, gen. Abdela Fattaha al-Burhana trwają od 15 kwietnia. Wcześniej kilkakrotnie ogłaszano rozejmy, jednak szybko były one łamane.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/wr/