Polska jest liderem rankingu sympatii wśród Ukraińców - wynika z badania przeprowadzonego przez ukraińskie Centrum Razumkowa. Pozytywny stosunek do naszego kraju deklaruje 94 proc. ankietowanych. Na następnym miejscu znalazła się Wielka Brytania.

Najwięcej respondentów, pytanych o stosunek do innych krajów, pozytywnie odnosi się do Polski (94 proc.), Wielkiej Brytanii (91 proc.), Litwy (91 proc.), Estonii (90 proc.), Łotwy (90 proc.) i Kanady (90 proc.).

Negatywny stosunek najwięcej badanych zadeklarowało wobec Rosji (94 proc.), Białorusi (81 proc.), Iranu (73,5 proc.), Chin (60 proc.) i Węgier (46,5 proc.).

Z tego samego badania wynika, że były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Joe Biden to liderzy rankingu sympatii do liderów zagranicznych wśród Ukraińców.

W badaniu wzięło udział 2020 respondentów w wieku powyżej 18 lat. Błąd statystyczny nie przekracza 2,3 proc., chociaż autorzy zaznaczyli, że na wyniki mogły mieć wpływ skutki rosyjskiej agresji, takie jak wymuszona ewakuacja milionów mieszkańców. Sondaż przeprowadzono w lutym i marcu br. we wszystkich regionach Ukrainy poza czasowo okupowanymi terytoriami oraz terenami objętymi działaniami zbrojnymi. (PAP)

ndz/ mms/