13 miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Ukraińcy nie mają wątpliwości: Polska należy do ich największych sojuszników i przyjaciół.

W takiej atmosferze Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną odbędą dzisiaj pierwszą po 24 lutego 2022 r. oficjalną wizytę w Warszawie. Wcześniej szef państwa ukraińskiego dwukrotnie rozmawiał z Andrzejem Dudą w Rzeszowie podczas powrotu z poprzednich wizyt zagranicznych – w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, we Francji i w Belgii. Zełenski spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz – na placu Zamkowym w Warszawie – z Polakami i ukraińską diasporą.

– Prezydent Zełenski chce też powiedzieć kilka słów do Polaków w kontekście tego, co wydarzyło się w ostatnim roku, jak Polacy pomagają Ukrainie, jak pomagali uchodźcom na granicy – mówił w RMF FM Marcin Przydacz, szef prezydenckiego biura polityki międzynarodowej. Kontakty polsko-ukraińskie przybrały na intensywności po rozpoczęciu inwazji. Duda był w Kijowie w przeddzień ataku, a po nim wizytował Ukrainę czterokrotnie. Morawiecki gościł nad Dnieprem pięć razy, w tym po raz ostatni 24 lutego z okazji rocznicy inwazji. Ukraińcy doceniają ciepłe relacje. Z sondaży wynika, że oprócz USA jesteśmy ich najpewniejszym sojusznikiem, a Duda obok byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona jest najpopularniejszym zagranicznym politykiem. 70 proc. Ukraińców deklaruje, że w ciągu ostatniego roku ich zdanie o Polakach się poprawiło, a co czwarty zna kogoś, kto znalazł nad Wisłą schronienie przed wojną.

Nie oznacza to, że w relacjach dwustronnych nie brakuje kwestii trudnych. Przedstawiciele prezydenta Dudy deklarowali, że w trakcie wizyty zostanie poruszona tematyka historyczna. Z kolei premier Morawiecki chce rozmawiać o zbożu, którego import do Polski wywołał perturbacje na rynku wewnętrznym. – Chcemy, aby jakikolwiek handel z Ukrainą nie destabilizował naszego rynku – powiedział szef rządu. – Zboże powinno być tranzytowane przez Polskę do polskich portów i wypływać w kierunku Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu. Unia Europejska podjęła decyzję o zliberalizowaniu ceł. Niestety, kilku czy kilkunastu cwaniaków spowodowało sytuację, w której to zboże rozlało się po rynkach Polski i kilku innych państw Europy Środkowej i Wschodniej, nadużywając dobrej woli – dodawał w poniedziałek Przydacz. Przedstawiciele Zełenskiego do zamknięcia tego wydania DGP nie zabrali głosu na temat przyjazdu do Polski, jeśli nie liczyć tweeta prezydenta z 27 marca. „Szykujemy się do ważnych wydarzeń” – napisał Zełenski po rozmowie telefonicznej z Dudą. ©℗

Które kraje i organizacje międzynarodowe udzielały Ukrainie największego wsparcia w warunkach rosyjskiej agresji wojskowej? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe