Prezydent Andrzej Duda ostrzegł zachodnich aliantów przed ustępstwami wobec Rosji, zaś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwielokrotnił gesty wdzięczności wobec Polski i potwierdził determinację swojego kraju do integracji z UE i NATO – napisał w czwartek dziennik „Le Monde”.

Prezydent Zełenski przyjechał do Warszawy, aby przypieczętować „wieczną przyjaźń” między Ukrainą a Polską – napisał „Le Monde”, przypominając o poparciu Polski dla członkostwa Ukrainy w NATO i UE i gwarancjach bezpieczeństwa dla tego kraju, o co zaapelował prezydent Duda.

Wizyta prezydenta Zełenskiego w Warszawie miała zarówno silne znaczenie symboliczne, jak i praktyczne, owocując kolejnymi obietnicami dostaw broni do Ukrainy. Polska przekaże sąsiadowi sprzęt swojej produkcji: 150 sztuk bojowych wozów Rosomak, co najmniej 24 haubic Rak i rakiety ziemia-powietrze Piorun – poinformował francuski dziennik. Gazeta podkreśliła, że obaj prezydenci zapewnili o swojej determinacji i bezkompromisowości. „Ukraina sama może określić warunki, na jakich chciałaby negocjować pokój” – stwierdził prezydent Duda podczas przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie. Zełenski zaś zapewnił, że „Ukraina nie zrezygnuje z wolności ani niepodległości”.

Prezydent Duda mówił również o trudnej przeszłości w relacjach obu krajów, w tym o masakrach polskiej ludności na Wołyniu – zauważył „Le Monde”.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ tebe/