Grecki premier Kiriakos Mitsotakis ogłosił we wtorek wieczorem, trzy tygodnie po katastrofie kolejowej, która wywołała masowe protesty przeciwko jego rządowi, że wybory parlamentarne odbędą się w maju, nie określając dokładnej daty.

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że wybory odbędą się w maju” – powiedział lider konserwatywnej partii Nowa Demokracja w rozmowie z prywatną telewizją Alpha.

Zgodnie z Konstytucją kadencja rządzącego od prawie czterech lat konserwatywnego rządu wygasa na początku lipca. Rząd pierwotnie planował rozpisanie wyborów w kwietniu, ale masowe protesty zmieniły te plany. Rząd jest oskarżany o zaniedbania na kolei, co miało być główną przyczyną najtragiczniejszego w historii kraju wypadku kolejowego ,w którym zginęło 57 osób.

Winę za wypadek przypisano głównie zawiadowcy stacji. Postawiono mu zarzuty i osadzono w areszcie. Ale eksperci i media wskazywali na zaniedbania rządu Kiriakosa Mitsotakisa, który od czterech lat nie radzi sobie z chronicznymi awariami na kolei.(PAP)

wr/