Szlak migracyjny utrzymywany przez Rosję i Białoruś w kierunku Polski znów zwiększa natężenie – ocenił w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Ostatnie raporty Straży Granicznej pokazują, że szlak migracyjny utrzymywany przez Rosję i Białoruś znów zwiększa natężenie. Migranci na granicę Białorusi z Polską przybywają z Rosji. To Kreml jest głównym beneficjentem tych działań" - napisał.

W ocenie pełnomocnika "naturalne w najbliższych miesiącach polepszenie pogody w Europie Środkowej oraz nadejście cieplejszych miesięcy może powodować zwiększony napór na granicę Polski oraz kolejne próby destabilizowania wschodniej flanki NATO".

Żaryn wskazał, że "zwiększenie natężenia działań przeciwko Polsce może mieć miejsce w nadchodzących tygodniach i miesiącach”. „Wszystko zależało będzie od decyzji politycznej Rosji, która używa tego narzędzia do działań przeciwko Polsce i Europie" - podkreślił.

Straż Graniczna podała, że w czwartek 74 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski.

SG poinformowała, że zatrzymano m.in. obywateli Jemenu i Syrii. 14 osób pochodziło pod bariery graniczne, ale wycofały się na Białoruś.

Siedmiu obywateli Syrii dostało się do Polski przez graniczną rzekę Istoczanka na terenie działania placówki granicznej w Michałowie - podała SG w piątek rano na Twitterze.

W lutym odnotowano ok. 1,5 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. W styczniu było ponad 1,4 tys. takich prób. (PAP)

wnk/ akub/