Członkowie Kongresu otrzymali w sierpniu ubiegłego roku informacje na temat chińskiego programu wysyłania balonów szpiegowskich - przekazała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała, że jest też gotowa udzielić informacji na temat wcześniejszych przelotów balonów nad USA byłym przedstawicielom poprzedniej administracji.

Jak powiedziała Jean-Pierre podczas codziennego briefingu prasowego, Biały Dom wie o przynajmniej czterech wcześniejszych przelotach chińskich balonów zwiadowczych nad terytorium USA - trzy miały miejsce za poprzedniej administracji, zaś jeden tuż po zmianie władzy. Odkryto je jednak dopiero po fakcie.

Jean-Pierre powiedziała, że o sprawie już w sierpniu ubiegłego roku administracja poinformowała Kongresmenów. Wyraziła też gotowość do udzielenia informacji byłym urzędnikom administracji Donalda Trumpa. Dodała, że loty balonów były częścią trwającego od lat chińskiego programu.

Jak powiedział wcześniej doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, to, że tym razem chiński balon został wykryty, było efektem polecenia prezydenta Bidena, który rozkazał zwiększyć monitoring przestrzeni powietrznej USA.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/