"Oczywiście nie jest to wykluczone" - powiedział w niedzielę wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck pytany w wywiadzie dla telewizji ARD o możliwe dostawy czołgów Leopard dla Ukrainy. Po tym, jak niedawno Niemcy ogłosiły, że dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder słychać apele o wysłanie także Leopardów.

Habeck zapowiedział w wywiadzie dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy i nie wykluczył dostaw czołgów bojowych.

"Dalsze decyzje będą podejmowane. Nie, to oczywiście nie jest wykluczone" - oświadczył wicekanclerz pytany o niemieckie czołgi Leopard dla Ukrainy.

Zwrócił uwagę na dużą dynamikę w decyzjach dotyczących dostaw broni: od granatników do Marderów. "Myślę, że ta dynamika będzie trwać tak długo, jak długo wojna będzie się rozwijać", stwierdził Habeck. Jest koordynacja z państwami partnerskimi, dostosowanie do sytuacji na polu walki i "tak będziemy dalej postępować" - powiedział polityk partii Zielonych.

Wcześniej partyjna koleżanka Habecka, wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt powiedziała grupie medialnej Funke w kontekście pomocy Ukrainie: "Powinniśmy zrobić i dostarczyć wszystko, co jest możliwe. Dotyczy to również czołgów Leopard". (PAP)