Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA, powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi Hłaz wskazał, że „jeszcze wczoraj Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień”, a jego śmierci nic nie zapowiadało.

Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”. Przed gmachem resortu opuszczono flagi.

Według niezależnego portalu Nasza Niwa „Makiej był w swoim domu w Drozdach (dzielnica Mińska), gdy dostał zawału”. „O ile wiadomo, nie zwrócił się odpowiednio szybko do medyków, ponieważ nie potraktował swojego stanu poważnie” – twierdzi Nasza Niwa, powołując się na swoje źródła, których nie wskazuje.

Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata stał na czele administracji prezydenta.

MSZ informował, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji – od rzeczniczki MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa. (PAP)

Liderzy OBWE: Jesteśmy zszokowani nagłą śmiercią szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja

Jesteśmy zszkowani nagłą śmiercią ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja - czytamy w oświadczaniu przewodniczącego OBWE Zbigniewa Raua i sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych.

Na twitterowym profilu polskiej prezydencji w OBWE został w sobotę opublikowany wpis, w którym Rau i Schmid wyrażają kondolencje rodzinie zmarłego. "Jesteśmy zszkowani nagłym odejściem ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja" - napisano we wpisie.

"Oczekiwaliśmy jego obecności na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w przyszłym tygodniu w Polsce. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie zmarłego" - czytamy.