Mieszkaniec Witebska został oskarżony o znieważenie Alaksandra Łukaszenki i skazany na dwa lata kolonii karnej - podała w piątek niezależna gazeta "Nasza Niwa". Powodem był komentarz mężczyzny w internecie o ostrzałach Ukrainy; w ostrzale Kijowa zginęła jego córka.

W komentarzu w popularnym serwisie Odnokłassniki mężczyzna napisał o odpalaniu pocisków rakietowych przeciwko Ukrainie z terytorium Białorusi i wspomniał o Łukaszence - relacjonuje "Nasza Niwa". Gazeta nie przytacza treści komentarza. Wyjaśnia przy tym, że mężczyzna, 68-letni Alaksandr Patapau, zamieścił wpis po jednym z ostrzałów Kijowa. Z powodu ataków sił rosyjskich w stolicy Ukrainy zginęła jego córka.

Na procesie Patapau mówił, że źle się czuje i boi się, że umrze. Przez 94 dni był przetrzymywany w surowych warunkach w areszcie śledczym. Wezwany przez sąd lekarz więzienny oświadczył, że Patapau otrzymuje należną pomoc medyczną i nie wymaga skierowania do szpitala. Sąd wydał wyrok dwóch kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. (PAP)

aso/ akl/