W przyszłym tygodniu baza sił powietrznych Kleine Brogel w północnej Belgii stanie się centralnym punktem ćwiczeń nuklearnych NATO, informują belgijskie media. NATO nie potwierdziło jeszcze oficjalnie tej lokalizacji.

Samoloty co najmniej dziesięciu państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego będą testować w przyszłym tygodniu swoje procedury dotyczące zrzucania bomb atomowych – informuje portal VRT Nws i dodaje, że będą one wykonywać loty z bazy sił powietrznych Kleine Brogel w Belgii.

„W ćwiczeniach +Niezłomne południe+ weźmie udział około 50 do 60 samolotów” – twierdzą źródła portalu. Samo NATO niechętnie komentuje ćwiczenia, częściowo dlatego, że brak jasności jest nieodłączną częścią polityki odstraszania, wyjaśnia VRT Nws.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział w środę, że ćwiczenia się odbędą pomimo napięć z Rosją w związku z wojną na Ukrainie.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził w czwartek, po rozmowach w Brukseli, że w szkoleniu weźmie udział także Polska.

„Strategia militarna NATO polega na przekonaniu każdego rywala, w tym tych, którzy posiadają broń nuklearną, że atak na sojusznika się po prostu nie opłaca” – twierdzi profesor Alexander Mattelaer z Vrije Universiteit Brussel cytowany przez portal.

Andrzej Pawluszek (PAP)