Jak poinformowała w komunikacie Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności, działająca w imieniu UE w kwestii kryzysów humanitarnych, przekazane środki mają zostać wykorzystanie przede wszystkim by zapewnić tymczasowe schronienie osobom, które straciły domy, a także na przywrócenia dostaw wody.

“Nasza pomoc trafi bezpośrednio do osób, które zostały poszkodowane przez kataklizm” - zapowiedział komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Jak ustalił niezależny portal CiberCuba, większość środków unijnych trafi do położonej na zachodzie wyspy prowincji Pinar del Rio. W wielu tamtejszych miejscowościach huragan zniszczył ponad 80 proc. domostw.

Reklama

Z szacunków lokalnych władz wynika, że w dalszym ciągu w Pinar del Rio występują poważne niedobory prądu. Jest to efektem zniszczenia przez wiatr 90 proc. sieci wysokiego napięcia w tej prowincji.

Według CiberCuba znaczącą pomoc dla poszkodowanych przez huragan Ian skierowały w ostatnich dniach na wyspę kubańskie wspólnoty imigrantów. Obejmuje ona głównie transporty z żywnością, odzieżą i lekami.

Wskutek uderzenia huraganu Ian na Kubie śmierć poniosło pięć osób. Żywioł zniszczył około 55 tys. budynków, głównie w zachodniej części wyspy.

Marcin Zatyka (PAP)