Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.

Powołując się na urzędników pragnących zachować anonimowości Reuters poinformował, że szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach.

Pomoc dla Ukrainy ma zawierać systemy wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z amunicją, systemy przeciwdronowe i radarowe oraz części zamienne. Obejmie też szkolenia i wsparcie techniczne.

"Stany Zjednoczone z niepokojem obserwują, jak prorosyjskie siły przeprowadzają +referenda+ na okupowanych obszarach Ukrainy, a ich wyniki mają być wkrótce ogłoszone. Waszyngton przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Rosji, gdyby Moskwa zaanektowała te obszary po ogłoszeniu wyników referendów" – zauważył Reuters.

Prezydent Joe Biden potępił "referenda" i przyrzekł, że Amerykanie nigdy nie uznają ich wyników. Po rosyjskiej agresji dotychczasowa wartość pomocy wojskowej USA dla Ukrainy przekracza 15 mld dolarów.

Andrzej Dobrowolski (PAP)