Według AFP Xi zapewnił Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa". "Chiny są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu" - powiedział przywódca ChRL.

AFP zaznacza, że w rozmowie, która miała miejsce w dniu 69. urodzin Xi, nie wymieniono jednak ani Ukrainy, którą Rosja zaatakowała zbrojnie, ani Tajwanu, który ChRL uważa za swoje integralne terytorium.

"Pomimo globalnych wstrząsów stosunki między Chinami a Rosją utrzymały dobrą dynamikę rozwoju" – podkreślił Xi i wezwał Putina do "ściślejszej strategicznej koordynacji" na linii Pekin-Moskwa.

Reklama

Z kolei w cytowanym przez AFP komunikacie Kreml poinformował, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji.

"Uzgodniono rozszerzenie współpracy w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych, biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą, która skomplikowała się z powodu bezprawnych sankcji Zachodu” – oświadczył Kreml dodając, że Putin i Xi rozmawiali też o "rozwoju stosunków wojskowych". (PAP)