Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym - zadeklarował we wtorek premier tego kraju Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Obaj rozmawiali też o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach w Jerozolimie Draghi oświadczył: "Jeśli chodzi o energię, to pracujemy razem nad wykorzystaniem złóż gazu ze wschodniego rejonu Morza Śródziemnego i nad rozwojem energii odnawialnej". "Chcemy zmniejszyć naszą zależność od rosyjskiego gazu i przyspieszyć transformację energetyczną w kierunku celów klimatycznych, jakie sobie wyznaczyliśmy" - wyjaśnił włoski premier.

Jednym z głównych tematów jego rozmowy z szefem izraelskiego rządu była wojna na Ukrainie. "Włochy wspierają i będą dalej wspierać Ukrainę oraz jej pragnienie, by być częścią Europy" - mówił Draghi. Podziękował rządowi Izraela za próby mediacji.

"Włoski rząd nadal pracuje nad tym, aby jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni i negocjacji pokojowych, na warunkach, które Ukraina uzna za będące do przyjęcia" - dodał włoski premier.

Poinformował także: "Rozmawialiśmy również o ryzyku katastrofy humanitarnej z powodu blokady portów nad Morzem Czarnym. Musimy pilnie działać na rzecz bezpiecznych korytarzy do transportu zboża".

"Mamy bardzo mało czasu, bo za kilka tygodni nowe zbiory będą gotowe i niemożliwe może być ich zachowanie" - ostrzegł Draghi.

Sylwia Wysocka (PAP)