Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział w środę w Waszyngtonie, że zwoła spotkanie oficjeli z Turcji, Szwecji i Finlandii, by rozwiązać spór dotyczący akcesji państw nordyckich do NATO. Dodał, że ma nadzieję na przełamanie impasu przed szczytem Sojuszu w Madrycie pod koniec czerwca.

"Musimy zajmować się obawami dotyczącymi bezpieczeństwa wszystkich naszych sojuszników. Jestem pewny, że znajdziemy wspólną drogę naprzód. W tym celu jestem w bliskim kontakcie z prezydentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem i przywódcami Finlandii i Szwecji i zwołam spotkanie wysokich rangą przedstawicieli wszystkich trzech krajów w Brukseli" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem.

Wyraził przekonanie, że stronom uda się dojść do porozumienia, a Turcja wycofa swoje obiekcje dotyczące akcesji państw nordyckich przed szczytem NATO w Madrycie.

To samo stwierdził Blinken. Pytany, czy USA są gotowe np. sprzedać Turcji myśliwce F-35, aby przekonać Ankarę do zmiany zdania, sekretarz stanu odparł, że są to osobne kwestie. (PAP)