Kanada wykluczyła chińskie firmy Huawei i ZTE z udziału w dostawach sprzętu do budowy sieci telefonii 5G – poinformowali w czwartek ministrowie kanadyjskiego rządu.

"W XXI wieku cyberbezpieczeństwo to bezpieczeństwo narodowe. Jest odpowiedzialnościa naszego rządu, by chronić Kanadyjczyków przed rosnącymi cyberzagrożeniami" - napisał na Twitterze minister bezpieczeństwa narodowego Marco Mendicino. Podczas konferencji prasowej w czwartek Mendicino dodał, że rząd przygotowuje też dodatkowe przepisy dotyczące ochrony sieci 5G.

Pytany o ryzyko działań odwetowych ze strony Chin, minister innowacji, nauki i przemysłu François-Philippe Champagne powiedział, że "to chodzi o Kanadę i nasze narodowe bezpieczeństwo".

Dodatkowo rząd nakazał zdemontowanie do końca czerwca 2024 sprzętu Huawei i ZTE działającego już w sieciach 5G.

W komunikacie ministra innowacji podkreślono, że po analizie technologii 5G rząd uważa, że niesie ona znaczące korzyści, lecz także zagrożenia.

"Rząd Kanady ma poważne zastrzeżenia do dostawców takich jak Huawei i ZTE, którzy mogliby zostać zmuszeni by podporządkować się pozaprawnym wymogom ze strony obcych rządów, w sposób taki, który oznaczałby naruszenie kanadyjskiego prawa lub byłby szkodliwy dla kanadyjskich interesów. Najbliżsi sojusznicy Kanady podzielają podobne obawy dotyczące tych dwóch dostawców" - podkreślono.

Wcześniej USA, Australia i Wielka Brytania wykluczyły chińskie firmy z dostaw sprzętu dla telefonii 5G.

Anna Lach(PAP)