Wiosną uruchomiono ważną debatę na temat możliwego członkostwa Finlandii w NATO. Czas był potrzebny na ukształtowanie krajowej opinii tak w parlamencie jak i w społeczeństwie. Czas był też potrzebny na utrzymywanie ścisłych międzynarodowych kontaktów, tak z NATO, z jego członkami a także ze Szwecją.

Po czwartkowej deklaracji prezydenta i premier proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

Rosyjski sprzeciw wobec wstąpienia Finlandii do NATO

Reklama

Kreml wielokrotnie dawał do zrozumienia, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO będzie mieć swoje "konsekwencje polityczne i militarne".

Reklama

"To co zdarzyło się 24 lutego, to co trwa dalej, potworna wojna na Ukrainie, zmienia obraz zdecydowanie. Rosja jest gotowa zaatakować kraj sąsiedni. Kiedy pytacie, jak Rosja będzie postrzegać przyłączenie się Finlandii do NATO, odpowiedziałbym: sami do tego doprowadziliście. Spójrzcie w lustro." - mówił w środę Niinisto podczas wspólnej konferencji z premierem Borisem Johnsonem w Helsinkach.

Przypomniał również, że Rosja długo utrzymywała, iż niezaangażowanie militarne Finlandii i Szwecji stabilizuje region Morza Bałtyckiego. Jednak pod koniec ubiegłego roku Rosja oświadczyła, że Finlandia i Szwecja nie mogą przystąpić do NATO. "To duża różnica" - skwitował prezydent, podkreślając, że Finlandia i Szwecja były neutralne z własnej woli.

Po ataku Rosji na Ukrainę, stosunek Finów do NATO zmienił się fundamentalnie, a wejście kraju do Sojuszu - według ostatnich sondaży - popiera już ok. 75 proc. obywateli (wcześniej przez lata jedynie ok. 20-25 proc. popierało ten krok).

Fińska Służba Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu już wcześniej ostrzegała, że w miarę postępującej debaty na temat NATO, Finlandia może być poddana cyberatakom czy wpływom hybrydowym. Na ewentualne cyberataki przygotowują się m.in. fińscy teleoperatorzy czy banki.

Dania: Będziemy naciskać na szybkie przyjęcie Finlandii do NATO

Dania będzie naciskać na szybkie przyjęcie Finlandii do NATO - oświadczyła w czwartek duńska premier Mette Frederiksen. "Dania oczywiście ciepło przywita Finlandię w NATO. (To) wzmocni NATO i nasze wspólne bezpieczeństwo. Dania zrobi wszystko, aby po formalnym złożeniu wniosku szybko przeprowadzić proces akcesyjny" - napisała na Twitterze Frederiksen.

Litwa: Obecność Finlandii w NATO znacznie wzmocniłaby bezpieczeństwo w regionie

Przystąpienie Finlandii do NATO kardynalnie zmieniłoby sytuację bezpieczeństwa w regionie bałtyckim – oznajmił w czwartek szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis. Minister obrony narodowej Arvydas Anuszauskas stwierdził, że ten krok osłabi pozycję militarną Rosji. Obecność Finlandii w NATO „to ogromne wzmocnienie Sojuszu i ogromne wzmocnienie regionu bałtyckiego” - powiedział Landsbergis dziennikarzom.

Anuszauskas podkreślił, że „przystąpienie Finlandii do Sojuszu otworzyłoby Litwie i krajom bałtyckim +północny szlak+, którym można by planować przybycie posiłków".

Morawiecki: Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do NATO

"Decyzja Finlandii o rozpoczęciu procedury przystąpienia do NATO, to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy" - napisał Morawiecki na Twitterze.

Pogratulował też prezydentowi i premier Finlandii tej "ważnej decyzji".

"Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu" - zapewnił polski premier.

Stoltenberg: Proces akcesyjny przebiegłby gładko i szybko

Finlandia to jeden z najbliższych partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego, dojrzała demokracja, członek Unii Europejskiej i ważny współtwórca euroatlantyckiego bezpieczeństwa - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.