Opór sił ukraińskich w Donbasie jest silny, a choć Rosja uzyskała pewne zdobycze terytorialne, odbyło się to kosztem znacznych strat - przekazało w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Ukraina odparła w tym tygodniu liczne rosyjskie ataki wzdłuż linii kontaktu w Donbasie. Mimo że Rosja uzyskała pewne zdobycze terytorialne, opór ukraiński był silny na wszystkich osiach i spowodował znaczne straty dla sił rosyjskich. Słabe morale Rosjan i ograniczony czas na odbudowę, ponowne wyposażenie i reorganizację sił po wcześniejszych ofensywach prawdopodobnie ograniczają rosyjską skuteczność bojową" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy. poinformował w niedzielę, że w obwodzie donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły 12 ataków rosyjskich. Zniszczono m.in. cztery czołgi, 15 wozów bojowych i pięć systemów artyleryjskich. (https://tinyurl.com/4rh9ats7).

W ciągu minionej doby ukraińskie siły zniszczyły też siedemnaście celów powietrznych: dziewięć bezzałogowców, trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących..

Osiem ofiar śmiertelnych w obwodzie ługańskim

Osiem osób zginęło w dokonanych przez wojska rosyjskie ostrzałach miejscowości w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef obwodu Serhij Hajdaj na komunikatorze Telegram: https://t.me/luhanskaVTSA/1931.

Jak przekazał, sześć ofiar śmiertelnych spowodował ostrzał artyleryjski miast Hirske i Zołote. Dwie osoby zostały tam ciężko ranne.

Kolejne dwie osoby znaleziono pod gruzami w Popasnej, gdzie kilka dni wcześniej pocisk spadł na dom. "Pod gruzami znalazły się dwie kobiety, których nie udało się niestety uratować" - poinformował Hajdaj.

Nawiązując do ostrzałów, które Rosjanie prowadzili mimo rozpoczętej właśnie prawosławnej i grekokatolickiej Wielkanocy, Hajdaj napisał na Facebooku, że wróg "obchodził święto przez całą noc": https://www.facebook.com/sergey.gaidai.loga.

"Wojska rosyjskie zaktywizowały działania ofensywne w kierunku Siewierodoniecka i Popasnej i zbudowały most pontonowy przez rzekę Krasna w kierunku Siewierodoniecka. W Rubiżnem i Popasnej trwają walki"- poinformował Hajdaj.

Iskandery w pobliżu granicy

Rosja rozlokowała w obwodzie biełgorodzkim, 60 km od ukraińskiej granicy, wyrzutnie pocisków Iskander - podaje w niedzielę Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Rosjanie zaktywizowali działania ofensywne i szturmowe w kierunku Siewierodoniecka, Kurachowki i Popasnej - czytamy w komunikacie sztabu.

W Mariupolu Rosjanie kontynuują blokadę ukraińskich sił w okolicy zakładów Azowstal. Prowadzone są naloty, w tym przy wykorzystaniu samolotów dalekiego zasięgu. Siły przeciwnika wykorzystują kolej do logistycznego zabezpieczenia wojsk - dodano.

Ukraińska prokuratura: Zginęło już 13 dzieci

Według oficjalnych danych przez zbrojną agresję Rosji przeciwko Ukrainie zginęło 213 dzieci, a 389 zostało rannych - poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

To dane według stanu z niedzieli rano - dwa miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Nie są to ostateczne szacunki - trwa ustalanie informacji w sprawie poszkodowanych dzieci na terytoriach, na których toczą się aktywne działania bojowe, oraz na terenie tymczasowo okupowanym przez Rosjan i uwolnionym z ich rąk - podkreślono.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

W sobotę w rosyjskim ostrzale osiedla mieszkalnego w Odessie zginęła matka z trzymiesięcznym niemowlęciem.

Tego dnia też pojawiły się informacje o śmierci dwóch dziewczynek - młodych aktorek Donieckiego Obwodowego Teatru Dramatycznego - które zginęły w ostrzale Mariupola.

W piątek w ostrzale obiektów infrastruktury cywilnej w miejscowości Kamianske w obwodzie zaporoskim zginął 17-latek; w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim znaleziono ciało 16-latka z ranami odłamkowymi.

W sobotę pod Nowokyjiwką w obwodzie mikołajowskim dziewięciolatek i 17-latka zostali ranni w wybuchu miny. (https://t.me/pgo_gov_ua/3810) (PAP)