Określiła ona prezydenta Rosji Władimira Putina jako "głównego zbrodniarza wojennego XXI wieku", ale wyjaśniła, że ze względu na pełnione stanowisko, ma on pewien immunitet przed ściganiem.

Mówiąc o piątkowym ataku na stację kolejową w Kramatorsku, powiedziała: "Absolutnie jest to zbrodnia wojenna, to był rosyjski pocisk rakietowy, który zabił ponad 50 osób. Ci ludzie chcieli tylko ratować swoje życie, chcieli być ewakuowani. To były kobiety, to były dzieci, oni po prostu chcieli ocalić swoje życie". Zapytana, czy wie na pewno, że był to rosyjski atak, Wenediktowa odparła: "Mamy dowody".

Poinformowała, że w Mariupolu na południu Ukrainy, który był nieustannie ostrzeliwany od kilku tygodni, zniszczonych jest 90 proc. infrastruktury cywilnej. "Oczywiście to, co widzimy na miejscu we wszystkich regionach Ukrainy, to zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i robimy wszystko, aby to ustalić" - dodała.

Reklama

Rozmowa Zełenskiego z Scholzem

Wszyscy sprawcy zbrodni wojennych muszą być zidentyfikowani i ukarani - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę po rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

"Rozmawiałem przez telefon z Olafem Scholzem. Podkreśliliśmy, że wszyscy sprawcy zbrodni wojennych muszą być zidentyfikowani i ukarani" - napisał Zełenski na Twitterze. (https://tinyurl.com/bdctfjj3)

Jak dodał, omówiono też sankcje przeciwko Rosji oraz wsparcie obronne i finansowe dla Ukrainy.

Biuro prezydenta w komunikacie poinformowało też tego dnia, że Zełenski przeprowadził naradę z przedstawicielami ukraińskich władz. Podczas spotkania opracowano m.in. ukraińskie propozycje dotyczące szóstego pakietu sankcji UE na Rosję.