Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zamierza powołać okupacyjne władze na zajętych przez wojska rosyjskie obszarach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Będą to struktury złożone z funkcjonariuszy rosyjskich służb - ostrzegło w piątek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

"Pierwszym zadaniem nowej +władzy+ będzie wytworzenie u miejscowej ludności przekonania, że tylko Rosja może ich uratować od klęski głodu. Dlatego już teraz rosyjskie wojska blokują na tych terenach pomoc humanitarną. Prawdopodobnie raz w miesiącu okupanci przekażą cywilom własną pomoc i nagrają jej dostarczanie na wideo w celach propagandowych" - napisano w komunikacie Centrum, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. (t.me/CenterCounteringDisinformation/1025)

Według Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, okupacyjne organy rosyjskie będą sprawowały "totalną kontrolę nad miejscową ludnością".

"Mogą zostać utworzone lokalne kolaboracyjne pseudostruktury, represjonujące cywilów. (...) W taki sposób Rosja już +wyzwoliła+ mieszkańców samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej" - oceniono. Chersoń pozostaje jedyną stolicą obwodu na Ukrainie okupowaną przez rosyjskie wojska.