"W związku ze wzrostem aktywności militarnej przy granicach Państwa Związkowego i pogorszeniem sytuacji w Donbasie prezydenci Białorusi i Rosji postanowili kontynuować sprawdzian sił reagowania Państwa Związkowego" - powiedział Chrenin.

Decyzje przywódców Rosji i Białorusi Chrenin ogłosił przy okazji podsumowania manewrów Związkowa Stanowczość–2022, które zakończyły się w niedzielę na Białorusi i były tylko częścią "sprawdzianu sił reagowania" Państwa Związkowego.

Według ministra cel kontynuowania "sprawdzianu sił reagowania" jest niezmienny - ma zapewnić odpowiednią odpowiedź i deeskalację przygotowań "wojskowych złoczyńców w pobliżu wspólnych granic Państwa Związkowego".

Reklama

W sobotę sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandr Walfowicz mówił, że o terminie zakończenia "sprawdzianu sił reagowania" Państwa Związkowego i wyprowadzenia z Białorusi rosyjskich wojsk zdecydują prezydenci Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin.

"Nikt nie mówił, że wojska wrócą (do Rosji – PAP) jutro czy pojutrze. Manewry kończą się, a sprawdzian jest kontynuowany" – tłumaczył Walfowicz w sobotę na poligonie Obóz-Lesnowski pod Baranowiczami.