Rząd zezwoli także na otwarcie stadionów, wynika z informacji ministra, który zakłada także, że pod koniec miesiąca zostanie zniesiony obowiązek zachowywania półtorametrowego dystansu.

Nadal konieczne będzie natomiast okazywanie przepustki sanitarnej przed wejściem do restauracji, kina, muzeum lub klubu. Maseczki będą nadal obowiązywały w sklepach i środkach transportu publicznego.

26 stycznia w Holandii ponownie otwarto lokale gastronomiczne (na razie mogą być czynne tylko do godz. 22) i placówki kultury.

Reklama

Media ironizują z wpadki, jaką zaliczył minister Kuipers podczas czwartkowego udziału w telewizyjnym talk show „Beau”. Okazało się, że szef resortu zdrowia nie wiedział, jak długo pacjent chory na Covid-19 musi przebywać w izolacji.

Wprowadzone przez ministerstwo zdrowia zasady przewidują, że w takim przypadku czas izolacji trwa siedem dni. Komentator dziennika „De Telegraaf” Wouter de Winther zapytał o to ministra. „Ehhh, to jest dokładnie, eh, około” – kluczył Kuipers i ostatecznie nie potrafił odpowiedzieć.

„Żenująca pomyłka” – drwił belgijski dziennik „Het Neiuwsblad”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)